Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Dąbrowa Górnicza: AI wykorzystywana w radioterapii

Publikacja:
Dąbrowa Górnicza: AI wykorzystywana w radioterapii

Dąbrowa Górnicza: AI wykorzystywana w radioterapii

Rośnie liczba pacjentów leczonych za pomocą radioterapii w Dąbrowie Górniczej. W tym celu Zagłębiowskie Centrum Onkologii wykorzystuje sztuczną inteligencję do bardziej precyzyjnego i szybszego ustalenia zakresu leczenia.

Proces planowania radioterapii przebiega wieloetapowo – jednym z etapów jest konturowanie guza nowotworowego i narządów krytycznych. – Za przeprowadzenie tego trudnego i pracochłonnego procesu odpowiada lekarz – onkolog radioterapeuta. Konturowanie polega na wyrysowaniu konturów guza oraz narządów zdrowych na poszczególnych skanach tomografii komputerowej. Dla człowieka to kilka godzin pracy, a sztuczna inteligencja robi to w kilka minut – wyjaśnił kierownik Zakładu Radioterapii Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej dr Marcin Hutnik.

Dzięki pomocy sztucznej inteligencji proces planowania znacznie się skraca, a specjaliści mogą czuwać nad przygotowywaniem większej liczby planów leczenia jednocześnie. Krótszy jest również czas oczekiwania pacjenta na rozpoczęcie radioterapii.

Jak zapewniają lekarze, specjaliści każdorazowo sprawdzają efekty pracy sztucznej inteligencji. – Zdarza się nadal, że wprowadzamy pewne korekty, ale trzeba też podkreślić, że sztuczna inteligencja szybko się uczy i raz wprowadzoną poprawkę potrafi zapamiętać. Konturując dane narządu, po raz kolejny już nie popełnia tych samych błędów – podkreślił dr Marcin Hutnik.

System jest w tej chwili w fazie testów i weryfikacji w zakresie pełnej przydatności do działania w dąbrowskiej lecznicy.

W Zakładzie Radioterapii Zagłębiowskiego Centrum Onkologii każdego roku specjalistyczne wsparcie otrzymuje ponad 1200 chorych. Są to głównie pacjenci z rozpoznanymi nowotworami złośliwymi oraz schorzeniami nienowotworowymi. Stosowane są tam nowoczesne techniki radioterapii, jak technika obrotowa, technika modulowanej intensywności wiązki czy wysokospecjalistyczna radioterapia stereotaktyczna.

W diagnostyce, podczas leczenia, w rehabilitacji – na wszelkich polach leczenia nowotworów głowy i szyi onkolodzy potrzebują wsparcia lekarzy dentystów. – Martwi mnie jednak, że tak niewielu lekarzy dentystów chce się tym zajmować – mówi prof. dr hab. Wojciech Golusiński z Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu.

Źródło: https://naukawpolsce.pl/


POWIĄZANE ARTYKUŁY

sztuczna inteligencja
Sztuczna inteligencja (AI) pomoże w radioterapii Lekarz

Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej będą wspierać lekarzy ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w opracowaniu nowoczesnej radioterapii. Leczenie ma być „szyte na miarę”, czyli dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjentów. W diagnozie i leczeniu...